Amit a csúcsáramlás figyeléséről tudni érdemes
Számos oka van annak, hogy miért érdemes megmérnie a csúcsáramlást.
Miért érdemes megmérni a csúcsáramlást, ha asztmája vagy krónikus hörghurutja van?
A csúcsáramlás a maximális légáramlás erős kilégzéskor. A rendszeres csúcsáramlásmérés hasznos a légúti betegségek, például az asztma és a krónikus hörghurut monitorozásában, jelzésében. Ez lehetővé teszi az orvosok és a betegek számára, hogy korán felismerjék az asztmás rohamok lehetséges kiváltó okait – például allergiát, vagy port – és döntsenek a megfelelő kezelésről időben.
Az asztma monitorozásának modern meghatározásához mindig csúcsáramlásmérő készülékre van szükség. Ez az eszköz jobb, gyorsabb és objektívebb tájékoztatást ad a betegeknek légzési problémáiról, mint más módszerek – még a zihálás és köhögési rohamok megjelenése előtt.
Mikor kell méréseket végezni?
A rendszeres csúcsáramlásmérés fontos az állapotának nyomon követéséhez. Az orvosok általában azt javasolják, hogy naponta egyszer reggel és egyszer este végezzenek méréseket a páciensek. A méréseket is el kell végezni:
- Amikor rosszul érzi magát
- Amikor légszomja van
- Mindig az előírt gyógyszer szedése előtt
Mire kell figyelni a csúcsáramlásmérésnél?
Orvosát csak a LEGMAGASABB mért érték érdekli, amelyet egy méréssorozatból kap. Kérjük, ismételje meg a mérést, ha úgy gondolja, hogy jobb eredményt érhet el az adott mérések során. Kérjük, tájékoztassa kezelőorvosát, ha az értékek mérésről mérésre romlanak. Ez az instabil asztma jele lehet.
A mérés közben fellépő köhögési roham téves (túl alacsony) leolvasáshoz vezethet, ezért ha ilyen előfordul, mindig meg kell ismételnie a mérést. Ha több mérést szeretne végezni egymás után, minden leolvasás után pihenjen kellőképpen. Ez az egyetlen módja annak, hogy pontos méréseket kapjunk.
Felhívjuk figyelmét, hogy az alacsony csúcsérték küszöbön álló asztmás rohamra utalhat – még akkor is, ha nincs egyéb tünete!
1. Miért fontos a csúcsáramlás monitorozása?
Csak csúcsáramlás-monitorral lehet követni a modern asztmakontroll terveket. A monitor jobb, korábbi és objektívebb információt ad a páciensnek, hogy a légzési problémákat még a zihálás és köhögés megkezdése előtt megtalálja.
2. Milyen gyakran kell mérnem?
Az orvosok általában azt javasolják, hogy naponta egy mérést végezzenek reggel, és egyet este. Méréseket kell végezni rossz közérzet, vagy légszomj esetén is. Mindig végezzen méréseket, mielőtt bármilyen felírt gyógyszert belélegzne.
3. Mi a fontos a csúcsáramlás mérésénél?
Orvosát csak a mérés során elért LEGMAGASABB áramlási csúcsérték érdekli. Kérjük, ismételje meg a méréseket, amíg úgy érzi, hogy a lehető legjobb eredményt kapta. Ha minden egymást követő mérésnél csökkennek az eredmények, beszéljen kezelőorvosával. Ez az instabil asztma jele lehet.
A mérés közbeni köhögés tévesen alacsony eredményeket eredményezhet, ezért mindig ismételje meg a mérést. Ha folyamatos, egymás utáni méréseket szeretne végezni, minden mérés után gondoskodjon kellő lazításról a pontos eredmények érdekében.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy az alacsony áramlási csúcsok függőben lévő asztmás rohamot jeleznek, annak ellenére, hogy semmilyen tünet nem érezhető!
4. Hogyan kell mérést végeznem?
- A mérések végezhetők állva vagy egyenesen ülve.
- Az adatok jobb összehasonlíthatósága érdekében mindig ugyanabban a pozícióban végezze el a mérést.
- Két kézzel fogja meg a készüléket!
- Lélegezzen be mélyen, és tartsa vissza a lélegzetét egy pillanatra.
- Szorosan fedje le a szájrészt az ajkával.
- Lélegezzen ki a mérőcsőbe, a lehető legerősebben és leggyorsabban!
- Vegye ki a készüléket a szájából, és nézze meg az eredményt a kijelzőn.
- Javasoljuk, hogy három vagy több mérést végezzenek egymás után.
5. Tudok-e önértékelést adni a betegségemről?
Az „interpretációs séma” lehetővé teszi a páciens számára, hogy a mért értékeket önmaga értékelje a betegség előrehaladásának nyomon követése érdekében. Az önértékelés feljogosítja a betegeket arra, hogy az orvosukkal szorosan együttműködve kontrollálják asztmás betegségüket.
6. Az orvos meghatároz egy zöld, egy sárga és egy piros területet a páciens csúcsáram-értékeihez.
- Zöld terület: a tüdőbetegség megfelelő módon kontroll alatt van.
- Sárga terület: a gyógyszeradagot az orvos javaslata szerint kell növelni.
- Piros terület: Veszélyes! A betegnek az orvos ajánlása szerint kell eljárnia, vagy sürgősségi orvosi ellátást kell kérnie.
7. Milyen paramétereket mérnek a PF 100, MSA100 készülékek, és mit jelentenek?
A Microlife PF100 készüléket a „Peak Expiratory Flow” (PEF) és a Forced Expiratory Volume (FEV1) mérésére használják 1 másodpercben, gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt megfelelő mérési eredményeket kapunk.
- A PEF a leggyorsabb levegő, amely belélegzés után kifújható a tüdőből.
- A FEV1 1 másodpercen belül méri a térfogatot a kilégzés után.
A csúcsáramlás (PEF) és a kényszerített kilégzési térfogat 1 másodperces (FEV1) mérései a légáramlás figyelésével meg tudják állapítani, hogy a tüdő mennyire jól lélegzik. Az orvosok megkérhetik a betegeket, hogy figyeljék a légáramlás változásait, és rögzítsék az eredményeket. Az automatikus memória tárolja és könnyű hozzáférést biztosít az utolsó 240 leolvasáshoz az idővel és a dátummal együtt.
8. Hogyan működik az interpretációs jelzés?
Az „interpretációs séma” lehetővé teszi a páciens számára, hogy a mért értékeket önmaga értékelje a betegség előrehaladásának nyomon követése érdekében. Az önértékelés feljogosítja a betegeket arra, hogy az orvosukkal szorosan együttműködve kontrollálják asztmás betegségüket. Az orvos meghatároz egy zöld, egy sárga és egy piros területet a páciens csúcsáram-leolvasásaihoz, és határozza meg a páciens személyes legjobb értékét. Ez a legmagasabb érték, amelyet a páciens optimális körülmények között (tünetmentes, jól érzi magát) elérhet. [Példa: 500 l/perc.]
A zöldfelület általában eléri a személyes legjobb érték 80 százalékát. [Példa: 500 l/perc x 0,8=400 l/perc]
A sárga terület általában eléri a személyes legjobb érték 60 százalékát. [Példa: 500 l/perc x 0,6=300 l/perc].
Amíg a zöldterületen vannak az értékek, addig a tüdőbetegség jól kontroll alatt áll. Ha a leolvasások gyakran a sárga területen vannak, a gyógyszeradagot az orvos javaslata szerint növelni kell. Veszélyesek a piros területen lévő áramlási csúcsok! A betegnek az orvos ajánlása szerint kell eljárnia, vagy sürgősségi orvosi ellátást kell kérnie.
A PF100 csúcsáramlásmérőnket arra tervezték, hogy a felhasználó PEF és FEV1 tesztértékeit összehasonlítsa személyes legjobb értékeivel.
Első lépésként a pácienst például spirométerrel megvizsgálják, hogy teljes körűen nyomon követhessék tüdei állapotát. Ezután a Microlife Asthma Analyzer SW-n keresztül a legjobb értékeket lehet bevinni a PF 100-as személyekbe, így lehetővé válik a „interpretáció” használata, és könnyen és jól láthatóan láthatóvá válik a páciens tüdeje állapota.
Összegzés:
- Orvosát csak a legmagasabb érték érdekli
- A lehető legjobb eredmény elérése érdekében ismételje meg a méréseket
- Értesítse kezelőorvosát, ha értékei romlanak
- A köhögési rohamok hamis eredményeket adhatnak – ismételje meg a mérést!
- Pihenjen eleget a mérések között
- Az alacsony áramlási csúcsértékek egy közelgő asztmás roham jele (még egyéb tünetek nélkül is)