Mikor érdemes ovulációs tesztet használni?
- Szabálytalan ciklus: Szabálytalan ciklus esetén az ovulációs tesztek használata segít a peteérés idejének meghatározásában, illetve annak eldöntésében, hogy történik-e a szervezetben a ciklus folyamán peteérés.
- Teherbeesési problémák (pl. PCOS): A spermiumok élettartama kb. 72 óra, a petesejt élettartama a legújabb kutatások szerint csak 12-18 óra. A terhesség létrejöttéhez ezért nagyon fontos az együttlétek jó időzítése. Az ovulációs teszt használatával meghatározható az együttlét ideális időpontja, jelentősen növelve ezzel a teherbeesés esélyét.
- Tudatos család- illetve babatervezés: Az ovulációs tesztek használata azonban minden olyan, gyermeket tervező nőnek ajánlott, aki szeretne mindent megtenni azért, hogy minél nagyobb eséllyel egészséges gyermeke jöjjön világra. Az együttlét időzítése ugyanis nem csak teherbe esési problémák esetén fontos, hanem a vetélések, és magzati rendellenességek megelőzésében is szerepet játszhat. A nem jól időzített együttlét során ugyanis a túlérett, elöregedett petesejt is megtermékenyülhet, mely az előbb említett problémákhoz vezethet.
- Terhesség korai kimutatása jósteszteléssel: Az ovulációs tesztek használatának van egy kevésbé ismert felhasználási területe is: a terhesség korai kimutatása. Az LH és a HCG hormon ugyanis szerkezetileg hasonló, a teszteken keresztreakciót mutathat. A terhesség megléte ezért még a menstruáció elmaradása előtt LH teszteléssel kimutatható lehet.
- A teszt működése: Az LH magasabb szintjét (az átlagos 3-15 mIU/mL) mutatja ki immunkromatográfiás módszerrel a vizeletből. Ez az érték az ovuláció előtt 200 IU/L körüli értékre emelkedik. A teszt úgy van kalibrálva, hogy 30 mIU/L felett mutat pozitivitást, azaz az emelkedett értéktartományra érzékeny.
- Mintavétel: vizeletből A doboz tartalma: 5 db tesztkártya (fóliában), 1 db magyar nyelvű használati útmutató.